Stock: 1KD42904VIN: 1FTEW1E42KKD42904
Used 2019 Ford F-150 XL
View Window Sticker
Overview
1KD42904
Stock
1FTEW1E42KKD42904
VIN
66,334
Miles
Truck
Body
4X4
Drivetrain
Ingot Silver
Exterior
Black
Interior
145
Wheelbase
3.5L V6 EcoBoost
Engine
Gas
Fuel
10-Speed Automatic
Transmission
4
Doors
23*
Highway MPG
17*
City MPG
SuperCrew
Cab Type
Description
Details
Model Overview
Model Strengths
Towing Capacity
Efficient Turbocharged Engines
Available In A Variety Of Trims
Improved Gas Mileage
Rugged Durability
Model Changes
Model Value
Features
Equipment Group 101A Mid
Wheels: 17" Silver Steel
Wheels: 17" Silver Painted Aluminum
20" Machined-Aluminum Wheels
Cloth 40/20/40 Front Seat
Unique Sport Cloth 40/20/40 Front-Seats
Radio: AM/FM Stereo w/6 Speakers
XL Sport Appearance Package
STX Appearance Package
Class IV Trailer Hitch Receiver
Skid Plates
Tailgate Step w/Tailgate Lift Assist
SiriusXM Radio
Rear Window Fixed Privacy Glass
Rear Window Defroster
Reverse Sensing System
Fog Lamps
Color-Coordinated Carpet w/Carpeted Floor Mats
Front License Plate Bracket
XL Power Equipment Group
SYNC
Cruise Control
4.2" Productivity Screen in Instrument Cluster
Body-Color Surround w/Black Mesh Insert Grille
Manual Driver/Passenger Lumbar
Driver/Passenger Seat Back Pocket
MyKey
Power Tailgate Lock
Illuminated Entry
Power Glass Sideview Mirrors w/Black Skull Caps
Perimeter Alarm
Power Door Locks
Power Front & Rear Windows
Box Side Decals
Body-Color Front & Rear Bumpers
SYNC 3
4-Wheel Disc Brakes
Auto High-beam Headlights
Exterior Parking Camera Rear
Compass
Front beverage holders
Variably intermittent wipers
Traction control
Tilt steering wheel
Telescoping steering wheel
Split folding rear seat
Speed-sensing steering
Rear step bumper
Power steering
Passenger vanity mirror
Passenger door bin
Overhead airbag
Outside temperature display
Occupant sensing airbag
Low tire pressure warning
Fully automatic headlights
Front wheel independent suspension
Front anti-roll bar
Dual front side impact airbags
Dual front impact airbags
Driver door bin
Delay-off headlights
Brake assist
AM/FM radio
ABS brakes
Voltmeter
Tachometer
Front Center Armrest
Electronic Stability Control
Air Conditioning
6 Speakers
Mechanical
Electronic Transfer Case
70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
200 Amp Alternator
Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
Front Anti-Roll Bar
Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
26 Gal. Fuel Tank
Auto Locking Hubs
Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
Exterior
Regular Box Style
Steel Spare Wheel
Aluminum Panels
Tailgate Rear Cargo Access
Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
Headlights-Automatic Highbeams
Entertainment
Fixed Antenna
2 LCD Monitors In The Front
Interior
Front Cupholder
Rear Cupholder
Compass
Illuminated Locking Glove Box
Full Cloth Headliner
3 12V DC Power Outlets