Stock: 1KD42904VIN: 1FTEW1E42KKD42904
Certified 2019 Ford F-150 XL ***BLUE CERTIFIED***
Detailed Pricing
Market Value:
You Save:
Bill Currie Price:
View Window Sticker
ford blue certified
Overview
1KD42904
Stock
1FTEW1E42KKD42904
VIN
66,334
Miles
Truck
Body
4X4
Drivetrain
Ingot Silver
Exterior
Black
Interior
145
Wheelbase
3.5L V6 EcoBoost
Engine
Gas
Fuel
10-Speed Automatic
Transmission
4
Doors
23*
Highway MPG
17*
City MPG
SuperCrew
Cab Type
Description
Details
Model Overview
Model Strengths
Towing Capacity
Efficient Turbocharged Engines
Available In A Variety Of Trims
Improved Gas Mileage
Rugged Durability
Model Changes
Model Value
Features
Equipment Group 101A Mid
GVWR: 7,000 lbs Payload Package
STX Appearance Package
XL Power Equipment Group
XL Sport Appearance Package
6 Speakers
AM/FM radio
Radio: AM/FM Stereo w/6 Speakers
SiriusXM Radio
Air Conditioning
Rear Window Defroster
Power Front & Rear Windows
Power steering
SYNC
Speed-sensing steering
Traction control
4-Wheel Disc Brakes
ABS brakes
Body-Color Front & Rear Bumpers
Dual front impact airbags
Dual front side impact airbags
Front anti-roll bar
Front wheel independent suspension
Low tire pressure warning
Occupant sensing airbag
Overhead airbag
Power Door Locks
Power Tailgate Lock
Brake assist
Electronic Stability Control
Exterior Parking Camera Rear
Auto High-beam Headlights
Delay-off headlights
Fog Lamps
Fully automatic headlights
MyKey
Perimeter Alarm
Cruise Control
Body-Color Surround w/Black Mesh Insert Grille
Box Side Decals
Front License Plate Bracket
Power Glass Sideview Mirrors w/Black Skull Caps
Rear step bumper
Tailgate Step w/Tailgate Lift Assist
4.2" Productivity Screen in Instrument Cluster
Color-Coordinated Carpet w/Carpeted Floor Mats
Compass
Driver door bin
Illuminated Entry
Outside temperature display
Passenger vanity mirror
Reverse Sensing System
SYNC 3
Tachometer
Telescoping steering wheel
Tilt steering wheel
Unique Sport Cloth 40/20/40 Front-Seats
Voltmeter
Cloth 40/20/40 Front Seat
Driver/Passenger Seat Back Pocket
Front Center Armrest
Manual Driver/Passenger Lumbar
Split folding rear seat
Passenger door bin
Class IV Trailer Hitch Receiver
20" Machined-Aluminum Wheels
Wheels: 17" Silver Painted Aluminum
Wheels: 17" Silver Steel
Rear Window Fixed Privacy Glass
Variably intermittent wipers
Electronic Locking w/3.55 Axle Ratio
Certified Pre Owned
Mechanical
Electronic Transfer Case
70-Amp/Hr 610CCA Maintenance-Free Battery w/Run Down Protection
200 Amp Alternator
Towing Equipment -inc: Trailer Sway Control
HD Gas-Pressurized Shock Absorbers
Front Anti-Roll Bar
Electric Power-Assist Speed-Sensing Steering
26 Gal. Fuel Tank
Auto Locking Hubs
Double Wishbone Front Suspension w/Coil Springs
Solid Axle Rear Suspension w/Leaf Springs
Exterior
Regular Box Style
Steel Spare Wheel
Aluminum Panels
Tailgate Rear Cargo Access
Cargo Lamp w/High Mount Stop Light
Headlights-Automatic Highbeams
Entertainment
Fixed Antenna
2 LCD Monitors In The Front
Interior
Front Cupholder
Rear Cupholder
Compass
Illuminated Locking Glove Box
Full Cloth Headliner
3 12V DC Power Outlets